13
KES
12.00
Edustus, Miesten Nelonen

Nopsa - FC Legirus Inter  1 - 3

Nastola UK nurmi

Nopsa - FC Legirus Inter 13.6

Perinteiseksi muodostunut lauantain kotimatsi ja fiilis korkeella, kun pääsee kotikentällä pelaamaan viikonloppuna. Vastassa sarjan kovin ennakkosuosikki, medioistakin tuttu FC Legirus Inter. Yleisöä oli saapunut mukavasti paikan päälle ja siitähän Nopsalaiset (Paronit) tykkäävät, kun pääsevät kotiyleisölle näyttämään.

Ennen ottelua oli pukukopissa havaittavissa hyvällä motivaatioilla ja intoa täynnä olevia pelaajia. Samalla hiukan jännittyneitä, kun pääsee kunnolla testaamaan sarjan tasoa. Näillä asenteilla koko joukkue esiintyi pirteästi läpi ottelun, vaikka pisteet matkasivat vierasjoukkueen mukana.  

Legirus Inter tiedettiin etukäteen organisoiduksi joukkueeksi taitavineen pelaajineen sekä kovalla prässillä pelaavaksi. Nopsa lähti selkeällä taktiikalla peliin ja sitä noudatettiin erinomaisesti läpi ottelun. Vierasjoukkue itsekin yllättyi hiukan Nopsalaisten antamasta vastuksesta: "ei olla näin kovaa vastustajaa vastaan tässä sarjassa pelattukkaan", kommentoi legiruksen puolustuslinja.

Ottelu oli pääasiassa Legiruksen hallintaa ja Nopsalaiset tyytyivät pitämään omat miehet kiinni, jolloin ottelusta syntyi sotakentiltä tuttu keskiaikainen taistelutanner ja miehistä otettiin mittaa 1vs1 tilantein. Nopsa ei kuitenkaan tyytynyt pelkkään puolustamiseen vaan hyökkäsi hyvällä itseluottamuksella. Ja kun hyökkäyspäässä et itse tilanteesta laita palloa sisään, niin jossain vaiheessa toinen kurittaa. Vierasjoukkue prässäsi pallon pois ja taululle 0-1. Kotijoukkue ei tästä juurikaan masentunut vaan jatkoi samaa hyvää työtä, tosin tällä kertaa 1. puoliaika ilman maaleja.

Toinen puoliaika jatkui siitä mihin ensimmäinen jäi, taistelua taistelua ja taistelua, pelaa joukkueelle isolla sydämelläja hyökkää rohkeasti. Näin se jatkui muutamaa virhettä lukuunottamatta, joista vastustaja rankaisi armotta tilanteeksi 0-3. Ottelun 75minuutilla sitten "räjähtikin pommi wembley:llä" ja taitaa Kinnusen Teron puhelimessa vieläkin pyöriä youtube-video replaynä ottelusta. Vierasjoukkueen harhasyöttö puolessa kentässä ja suoraan vastapalloon kajahtaa Kinnusen potku upoten yläriman alle verkkoaheiluttaen tilanteeksi 1-3. Tämän jälkeen yritystä oli vielä kaventaa, mutta loppulukemiksi ottelusta jäi 1-3.

Ottelun tähdet: (olisi monelle muullekin voinut jatkaa, mutta tällä kertaan edukseen esiintyneet ja teki mitä pyydettiin).

*** Anssi Juurinen

** Janne Niukkanen

* Tero Kinnunen 

Ottelu nähtävissä youtube: https://www.youtube.com/watch?v=zE9GoHxd5Rw 

 

 

 

Tilastot

1 - 3

FC Legirus Inter
(0-1)
75'MaaliKinnunen Tero

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista